Правилником се ближе прописују врсте подстицаја за инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа у сектору производње јаких алкохолних пића, услови, начин остваривања права на подстицаје, образац захтева за остваривање права на подстицаје, као и максимални износи подстицаја по кориснику и по врсти поједине мере.
Предмет подстицаја јесу прихватљиве инвестиције и трошкови у изградњу објеката, и/или куповину нове опреме, уређаја и машина, у функцији производње јаких алкохолних пића, као и општи трошкови који подразумевају издатак за припрему пројекта и израду техничке документације за изградњу објекта. Прихватљиве инвестиције и трошкови дефинисани су Прилогом 1 овог Правилника – Листа прихватљивих инвестиција и трошкова у сектору производње јаких алкохолних пића.
Вредност прихватљиве инвестиције треба да буде већа већа од 400.000 динара.
Трошкови из који се односе на грађење и/или доградњу објекта сматрају се прихватљивим до износа од 60.000 динара по квадратном метру предметног објекта, а трошкови који се односе на реконструкцију, адаптацију и санацију постојећег објекта сматрају се прихватљивим до износа од 35.000 динара по квадратном метру предметног објекта.
Право на подстицаје може се остварити за прихватљиве инвестиције и трошкове, који су у потпуности реализовани у периоду од 15. новембра претходне године у односу на годину у којој се подноси захтев за остваривање права на подстицаје, а за опште трошкове право на подстицаје може се остварити ако су реализовани и у периоду од 1. јануара 2018. године, а до дана подношења захтева за остваривање права на подстицаје.
Право на подстицаје остварују лица која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава и налазе се у активном статусу, и то:
1) предузетник;
2) привредно друштво;
3) земљорадничка задруга која има најмање пет чланова задруге који су уписани у Регистар као носиоци или чланови пет различитих комерцијалних породичних пољопривредних газдинстава у активном статусу;
4) задужбина регистрована у складу са законом којим се уређују задужбине и фондације;
5) црква и верска заједница, регистроване у складу са законом којим се уређују цркве и верске заједнице.
Подносилац захтева треба да буде уписан и у Регистар произвођача јаких алкохолних пића у складу са законом којим се уређују јака алкохолна пића.
Поступак за остваривање права на подстицаје покреће се подношењем захтева за остваривање права на подстицај у складу са Јавним позивом, који расписује Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања за сваку календарску годину. Текст Јавног позива објављује се на званичној интернет страници министарства надлежног за послове пољопривреде, односно на званичној интернет страници Управе. Подносилац подноси само један захтев за остваривање права на подстицаје у календарској години, за једну или више инвестиција.
Подстицаји се исплаћују по редоследу подношења уредно поднетих захтева у складу са законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју, а до износа финансијских средстава утврђеног посебним прописом којим се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.
У складу са уредбом којом се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју, подстицаји се утврђују у износу од 60% од вредности реализоване прихватљиве инвестиције умањене за износ средстава на име пореза на додату вредност.
Највиши укупни износ подстицаја који корисник подстицаја може да оствари у једној календарској години је 15.500.000 динара.
Максимални износи подстицаја по по јединој врсти подстицаја јесу:
– за инвестиције у изградњу објеката – 10.000.000 динара;
– за набавку нове опреме, уређаја и машина у функцији производње јаких алкохолних пића – 5.000.000 динара;
– за опште трошкове – 500.000 динара.
Даном ступања на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о подстицајима за инвестиције у прераду и маркетинг пољопривредних и прехрамбених производа и производа рибарства за набавку опреме у сектору млека, меса, воћа, поврћа, вина, пива и јаких алкохолних пића („Службени гласник РСˮ, бр. 35/19, 25/20 и 87/20 – др. правилник) у делу који се односи на подстицаје подршке програму за инвестиције у производњу јаких алкохолних пића.