ЗА БОЉИ ЖИВОТ ЖЕНА У МИОНИЧКИМ СЕЛИМА

Потписан Меморандум о сарадњи у оквиру пројекта “Економско оснаживање жена у пољопривреди”

Председник општине Мионица Бобан Јанковић данас је потписао Меморандума о сарадњи између општине Мионица и Женског удружења Колубарског округа у циљу реализације пројекта “Економско оснаживање жена у пољопривреди”. Пројекат који ће се реализовати у период од августа 2019. до августа 2020. године допринеће развоју пољопривреде на територији општине Мионица, а посебно економском јачању жена власница пољопривредних газдинстава.

Ово је права прилика да се наше пољопривреднице осамостале на тржишту, да сертификују своју производњу, брендирају производе и маркетиншки се боље профилишу на тржишту. Самим тим оне ће побољшати свој положај не само у својој породици већ и у друштву у целини јер ће постати економски покретачи развоја села. – рекао је председник општине Мионица Бобан Јанковић.

Према Јанковићевим речима, пројектом ће бити обухваћено око двадесет жена које се баве пољопривредом на територији општине Мионица. Све оне ће добити саветодавну и логистичку подршку и заступање својих интересе у пољопривреди. За њих ће бити организоване бесплатне обуке за израду пројеката, писање бизнис плана, стратешко планирање, затим студијска путовања и бројне друге активности.

Пројекат “Економско оснаживање жена у пољопривреди” ће се на територији Колубарског округа, поред општине Мионица реализовати и у општинама Ваљево, Лајковац, Љиг, Осечина и Уб. Пројекат је подржан од стране Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији у оквиру пројекта “Кључни кораци ка родној равноправности”, који финансира Европска унија и његова укупна вредност је 30.000 евра.

Координаторка пројекта Јелена Ружић истиче да је главни разлог за спровођење баш овог пројекта на територији Колубарског округа јесу подаци истраживања Секонса на основу којих је утврђено да 27 процената становништва на територији Колубарског округа директно или индиректно учествује у пољопривреди, односно на неки начин од ње живи, док су 42 процента од њих жене.

- Управо због тога што су током истраживања жене навеле да су главни проблеми застарела механизација, незнање везано за писање пројеката и бизнис планова, као и чињеница везана за то да оне не доносе одлуке шта ће се производити у оквиру њихових домаћинстава већ то чине други чланови породица одлучили смо се да кренемо у реализацију овог пројекта. – додала је Јелена Ружић.